Elazığ'ın Kardeş Şehirleri

ELAZIĞ’IN KARDEŞ ŞEHİRLERİ
 
Küreselleşen dünyada paylaşımlar ve gelişmeler açısından büyük önem taşıyan ‘Kardeş Şehir’ ilişkisi, yerel yönetimler açısında önemli kazanımlar sağlamaktadır. Kurulan Kardeş Şehir uygulamaları ile belediyeler, sosyal-kültürel, turizm, ticaret, bilgi, ekonomi, spor gibi pek çok alanda önemli paylaşımlarda bulunarak, dostluk, barış köprüleri oluşturmaktadır.
 
ELAZIĞ BELEDİYESİ-AKMOLA BELEDİYESİ
 
Elazığ Belediyesi’nin dünya kentleri arasındaki ilk işbirliği 2006 yılında Kazakistan’ın Akmola Eyaleti ile Kardeş Şehir Protokolü imzalanması ile gerçekleşti.  Kazakistan’ın en önemli eyaletlerinden biri olan Akmola Belediyesi ile yapılan Kardeş Şehir Protokolü ile her iki ülke arasında kardeşlik köprüleri kuruldu. Akmola Eyaleti Kazakistan’ın kuzeyinde yer almaktadır. Türklerin ata yurdu olan Kazakistan’ın en önemli eyaletlerinden biri konumundadır.
 
ELAZIĞ BELEDİYESİ-MAMUŞA BELEDİYESİ
 
Elazığ Belediyesi’nin dünya kentleri arasındaki ikinci işbirliği 2012 yılında 5 asır Osmanlı idaresinde yer alan Kosova'nın tek Türk belediyesi olan Mamuşa ile Kardeş Şehir Protokolü imzalanması ile gerçekleşti.
Mamuşa’da düzenlenen törenle Elazığ Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti ve Kosova Cumhuriyeti arasındaki dostluk, ekonomik ve kültürel işbirliği çerçevesinde Mamuşa Belediyesi ile Kardeş Şehir Protokolü imzaladı.
Kosova’nın kuzeyinde yer alan ve Prizren Belediyesi’nden ayrılarak kurulan Mamuşa, 2011 yılı nüfus sayım sonuçlarına göre 5.513 nüfusa sahip bulunuyor.
Türk kültürünün yaşatıldığı bu bölgede ciddi kültürel benzerlikler bulunuyor. Türküleri, mimari yapısı, dost meclisleri gibi pek çok alanda benzerlik taşıyan iki şehir, gelecekte de mevcut köprüleri korumaya devam etmek istiyor.
 
ELAZIĞ BELEDİYESİ- TALLİNN BELEDİYESİ
 
Elazığ Belediyesi Avrupa Şehirleri ve Türkiye’deki şehirlerarasındaki diyalog çerçevesinde, Estonya’nın başkenti Tallinn ile 2014 yılında ‘Kardeş Şehir’ oldu.
Türkiye’deki 21 ilin Avrupa’daki 21 vilayetle ‘kardeş şehir” olma programı çerçevesinde Elazığ dereceye girerek, Avrupa’daki şehirlerle kardeş olma hakkını kazandı. Yapılan çalışmalar ve kura çekimi neticesinde Estonya’nın başkenti Tallinn Elazığ’la kardeş şehir oldu.
Tallinn, Estonya'nın başkenti ve ana liman kentidir. Baltık Denizi kıyısında, Finlandiya'nın başkenti Helsinki'nin 80 kilometre güneyinde yer alır. Tallinn 1997'de Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası listesine eklenmiştir.
 
 
 
PAYLAŞ