Ulaşım Koordinasyon Merkezi (Ebukom)
Ulaşım Koordinasyon Merkezi (Ebukom) etkinliği.

Ulaşım Koordinasyon Merkezi (Ebukom)

Tür
Hedef Kitle
Genel
Yer-Mahalle
Şehir Geneli
Başlama
30 Haziran 2020

Proje Hakkında

Elazığ Belediyesi bünyesinde, trafik mühendisleri ve teknisyenlerin istihdam edildiği yüksek teknolojiye sahip akıllı ulaşım sistemleriyle donatılmış Ulaşım Koordinasyon Merkezi kurulacak. Projeyle şehrin ulaşım alanındaki sorunları anlık olarak tespit edilerek, hızlı ve etkin bir şekilde çözüme ulaştırılacak.

Şehir içi trafiği rahatlatma noktasında önemli bir adım olan Akıllı Kavşak ve Ulaşım Koordinasyon Merkezi (EBUKOM) Proje ihalesi gerçekleştirildi.
Proje ile trafiğin yoğun olduğu kavşaklara yeni nesil Akıllı Kavşak Yönetim Sistemi yerleştirilerek trafik modern ve akıllı bir şekilde yönetilecek.
12 kavşağa kurulacak dinamik sistem sayesinde, kavşaklar trafik yoğunluğuna göre yönetilecek, sinyal süreleri optimize edilerek, yoğun kollara daha uzun süre geçiş hakkı sağlanacak. Böylece kavşak kapasite kullanımı artacak ve bu sayede araçların trafikte bekleme süreleri minimize edilerek hem yakıt tasarrufu sağlanacak, hem de karbon emisyonu salınımı azaltılarak çevrenin korunmasına katkı sağlanmış olacak. Şehir içi 28 kavşakta ise uzaktan erişim ile merkezden sinyalizasyon programlarına anlık müdahale edilecek. 
Proje doğrultusunda araç sayım kameralarından elde edilen veriler kurulacak Elazığ Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezine aktarılarak şehrin trafik yönetimi sağlanacak. Alınacak veriler doğrultusunda kavşaklara anında müdahale edilerek, şehir trafik yoğunluğu haritası elde edilecek. Ayrıca şehrin muhtelif yerlerine kurulacak olan Dağıtım Yönetim Sistemi (DMS) sayesinde de trafik yoğunluğu baz alınarak sürücü yönlendirmesi yapılacak ve trafik akış hızı artırılmış olacak.
 
Akıllı Kavşak Sistemi Kurulacak Noktalar 
Tofaş Kavşağı, Hazardağlı Kavşağı, Çaydaçıra Kavşağı, Orman Kavşağı, Karayolları Kavşağı, Ahmet Aytar Kavşağı, Stadyum Kavşağı, Kültürpark Kavşağı, SGK Kavşağı, Çimento Kavşağı, Alirıza Septioğlu Kavşağı, İtfaiye Kavşağı.
 

Harita Konumu

Projeden Haberler

PAYLAŞ