Tescilli Eser Restorasyon Çalışmaları
Tescilli Eser Restorasyon Çalışmaları etkinliği.

Tescilli Eser Restorasyon Çalışmaları

Tür
Hedef Kitle
Genel
Yer-Mahalle
Harput
Başlama
06 Nisan 2019

Proje Hakkında

Binlerce yıllık mazisiyle birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Harput’ta, izleri yaşayan tescilli tarihi eserler restore edilerek, turizme kazandırılacak.
Bu kapsamda; Kale Hamamı, Hoca Hamamı, Esediye Hamamı, Harput Kalesi, Hüseynik Mahallesi ve diğer mahallelerde tarihi türbe ve çeşmelerde rölöve-restitüsyon ve restorasyon çalışmaları gerçekleştirilecek. 
Bu kapsamda;
- Hüseynik Mahallesi'nde bulunan 16 adet tescilli tarihi evde gerçekleştirilecek restorayon çalışmalarına ilişkin proje hazırlıklarına başlandı. 
Sağır Müftü Konağı
Sağir(küçük) Müftü Konağı restorasyon çalışmaları tamamlandı. İki farklı konağın bir avlu etrafında birleştiği, iki katlı yapı tamamen tarihi dokusu korunarak aslına uygun bir şekilde restore edildi. Tefriş çalışmalarının ardından konak Harput Kültür Evi olarak turizme kazandırılacak.
Harput Evi
Harput Mahallesi Ulu Camii güzergahında yer alan 19. yüzyıla ait tarihi Harput Evi rölöve-restitüsyon ve restorasyon projesi Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Yapı şehrin kültür ve turizmine kazandırılacak.
Hacı Yunus Bey Hamamı
Sarahatun Cami'nin doğusunda yer alan Hacı Yunus Bey Hamamı rölöve-restitüsyon ve restorasyon projesi Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylandı. Restorasyon çalışmalarının ardından tarihi yapı müze olarak düzenlenecek.
Şahinkaya Surp Kevork Manastırı
Tarihi mirasın korunması yolunda başlatılan çalışmalar doğrultusunda Merkeze bağlı Şahinkaya köyü sınırları içerisinde yer alan ve 1061 yılında inşa edildiği kabul edilen 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı içerisindeki Surp Kevork Manastırı röleve, restitüsyon ve restorasyon projesinin hazırlanması için TKB'den hibe desteği sağlandı. 2020 yılı içerisinde restorasyona yönelik proje hazırlanarak onay için Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü'ne gönderilecek. Surp Kevork Manastırı ve çevresi, arkeolojik eğitim çalışmalarının yapılmasına olanak sağlayacak ArkeoPark alanı olarak düzenlenerek turizme kazandırılacak.
Hoca Hasan Hamamı 
Osmanlı mimarisine uygun olarak 1634 yılında inşa edilen Hoca Hamamı Restorasyon Projesi, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'ndan onaylandı.
Restorasyon çalışmalarının ardından Hoca Hasan Hamamı, Hamam Müzesi olarak turizme kazandırılacak.
Çahpur Çeşmesi ve Çevre Düzenleme Restorasyon Çalışması
Çahpur Çeşmesi restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları 2020 yılı içerisinde tamamlanacak. Tarihte çeşme yolları güzergahı olarak bilinen konumda yer alan tarihi Çahpur Çeşmesi restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarının tamamlanmasıyla şehir çok özel bir dinlenme ve piknik alanına kavuşmuş olacak.
Dabakhane Hamamı Yenileme Çalışması 
Son olarak 1988 yılında eski binasının yerine yapılan tarihi Dabakhane Hamamında yenileme çalışması gerçekleştirilecek. 
Şifalı suyu ile yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gören Dabakhane Hamamı
Yapılacak yenileme çalışmalarıyla sağlık turizmine katkı sağlayacak. 
Dabakhane Şifalı sularının bulunduğu yapıda yöresel mimariye uygun bir cephe giydirme çalışması gerçekleştirilecek.
 

Harita Konumu

Proje Görselleri

PAYLAŞ