Tescilli Eser Restorasyon Çalışmaları
Tescilli Eser Restorasyon Çalışmaları etkinliği.

Tescilli Eser Restorasyon Çalışmaları

Tür
Kategori
Hedef Kitle
Genel
Yer-Mahalle
Harput
Başlama
06 Nisan 2019

Proje Hakkında

Binlerce yıllık mazisiyle birçok kültür ve medeniyete ev sahipliği yapan Harput’ta, tescilli tarihi eserler restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Harput Belediye Konukevi (Tamamlandı)

Harput girişinde yer alan ve mülkiyeti Elazığ Belediye’sine ait beş adet tescilli konak, gerekli çalışmaların ardından Belediye Konukevi olarak düzenlendi.

Tadilat ve tefrişat çalışmalarıyla hizmete hazır hale getirilen Belediye Konukevi bünyesindeki 11 adet odasıyla il içinden ve il dışından gelen konuklarını ağırlıyor.

Dabakhane Şifalı Suları Restorasyon Çalışması

Harput Kalesi’nin kuzeyinde dere içerisinde yer alan şifalı kaynak suyunun yeniden sağlık turizmine kazandırılması için çalışmalar sürüyor. Şifalı suyun bulunduğu yapı, yöresel mimariye uygun olarak restore edilerek alanda çevre düzenleme çalışması gerçekleştirilecek ve sağlık turizmine kazandırılacak.

Kale Hamamı

Artukoğulları dönemine ait Kale Hamamı’nda, restorasyona yönelik projeler tamamlanarak uygulama aşamasına gelindi. Büyük oranda yıkılmış olan tarihi yapı aslına uygun olarak restore edilecek.

TURİZM DANIŞMA OFİSİ

Elazığ Belediyesi tarafından Harput’u ziyaret eden yerli ve yabancı konuklara yönelik Turizm Danışma Ofisi oluşturuldu. Harput’a gelen yerli ve yabancı konukların ihtiyaç duydukları her türlü bilgi, belge, tanıtıcı broşür vb. görselleri temin edebilecekleri büroda, özellikle yabancı konuklara hem Harput hem de şehrin dört bir yanında tarihi ve turistik değerlere yönelik danışmanlık hizmeti veriliyor.

TARİHİ CAMİ YENİLENDİ

Harita Konumu

Proje Görselleri

PAYLAŞ