Kentsel Dönüşüm Projesi
Kentsel Dönüşüm Projesi etkinliği.

Kentsel Dönüşüm Projesi

Tür
Hedef Kitle
Genel
Yer-Mahalle
Şehir Geneli
Başlama
31 Mart 2019

Proje Hakkında

Kentsel Dönüşüm çalışmalarını sil baştan ele alarak, 3 adımlı yeni bir yönetim anlayışı ortaya konulacak. 
1. ADIM
Kentsel Yenileme
Kentsel dönüşümün münferit olarak parsellerin ya da binaların dönüştürülmesi olarak algılandığı eski anlayış yerine, parsel üst ölçeğinde ada, sokak ve mahallelerin dolayısıyla bölge halkının hassasiyetlerinin dikkate alındığı planlar olarak geliştirilecek. 
2. ADIM
Kentsel Sağlıklaştırma
Mahalle ölçeğinde atıl alanların etkin olarak değerlendirildiği, alt yapı, ulaşım ve temizlik hizmetlerinin birlikte düşünüldüğü ayrıntılı çalışmalar yapılacak.
3. ADIM
Kentsel Canlandırma
Kentsel Yenileme ve Kentsel Sağlıklaştırma projeleriyle, çalışmaların yürütüldüğü bölgeye sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan canlılık kazandırarak; bölgede yaşayan vatandaşların da adil bir şekilde oluşturulan ekonomik ve sosyal kazançlardan faydalanması sağlanacak. 
KENTSEL DÖNÜŞÜME YENİ MODEL, EBİAŞ
Kentsel dönüşüm çalışmalarını doğru ve etkin yürütmek amacıyla, KİPTAŞ modeli örnek alınarak, Elazığ Belediyesi bünyesinde Elazığ Belediyesi İmar Anonim Şirketi (EBİAŞ) kurulacak. 
EBİAŞ; dürüst ve adil yönetim anlayışıyla, şehrin bütünde, tarihi yapısını ve doğasını bozmadan, nitelikli, planlı ve güvenilir konutlar üretecek. 
Şehrimiz bu modelle; Elazığ’ın kazancının yine Elazığ’a harcandığı, şeffaf, dürüst ve adil yönetim anlayışıyla ferah yaşam alanlarına kavuşacak. 
Cumhuriyet Mahallesi Sarı Evler, Sürsürü, Karşıyaka, Kızılay, Gümüşkavak, Zafran ve Aksaray mahalleleri kentsel yenileme çalışmalarıyla yepyeni bir vizyona kavuşacak. 
 
Kentsel Dönüşüm Projesi Kapsamında;
Elazığ Belediyesi'nce Toplu Konut İdaresi işbirliğinde Karşıyaka Mahallesi’nde hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesi kapsamında, mevcut 331 konutun yıkım çalışmaları gerçekleştirildi. TOKİ tarafından Karşıyaka Mahallesi’ndeki 6 hektarlık alanda yeni binaların inşa çalışmalarına başlandı.
Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın Kentsel Dönüşüm çalışmalarını daha aktif bir şekilde yürütebilmek adına kaynak oluşturmak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat KURUM ile gerçekleştirdiği görüşmeler sonucunda, Zafran Mahallesi’nde bulunan 450 dönümlük alan, Harput eteklerinde bulunan 150 dönümlük alan ve Hankendi mevkiinde hazineye kayıtlı yaklaşık 60 hektarlık alan rezerv yapı alanı olarak Elazığ Belediyesi'ne kazandırıldı. Bu üç noktada gerçekleştirilecek devir işlemlerinin ardından Elazığ Belediyesi tarafından plan ve proje çalışmaları yapılarak elde edilecek kaynak, kentsel dönüşüm çalışmalarına aktarılacak, böylece şehrin eski yapı stoku önemli ölçüde yenilenmiş olacak.
 
 
Karşıyaka Mahallesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları
Karşıyaka Mahallesi’nde hayata geçirilen Kentsel Dönüşüm Projesi tamamlandı. Karşıyaka Mahallesi’ndeki 6 hektarlık alanda inşa edilen 439 konut, hak sahiplerine teslim edildi. 
Gümüşkavak Mahallesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları
Gümüşkavak Mahallesi’nde toplamda 600 konut ve 30 dükkândan oluşan proje çalışmaları tamamlanmış, yaklaşık maliyetler oluşturulmuş, gayrimenkul değerleme işlemleri güncellemeleri devam etmektedir. 
Aksaray Mahallesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları
Aksaray Mahallesi sınırları içerisinde yaklaşık 16 hektarlık Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı ilan edilen bölge içerisinde, yaklaşık 8,5 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmaları gerçekleştirilecek. Kentsel dönüşüm kapsamında 432 konut inşa edilecek. Proje çalışmaları devam ediyor.
Abdullahpaşa Mahallesi Kentsel Dönüşüm Çalışmaları
Abdullahpaşa Mahallesi’nde toplamda 18 adada bulunan imar adaları içerisindeki Başkanlığımıza devri yapılan arsalardan 12 adanın işlemleri tamamlanarak satış işlemleri gerçekleştirilmiştir. 5 adanın işlemleri devam ederken 1 adanın ise müracaatı bulunmamaktadır.
 

Harita Konumu

Proje Görselleri

Projeden Haberler

PAYLAŞ