MÜZELER ŞEHRİ ELAZIĞ
MÜZELER ŞEHRİ ELAZIĞ etkinliği.

MÜZELER ŞEHRİ ELAZIĞ

Kategori
Hedef Kitle
Genel
Yer-Mahalle
Diğer
Başlama
31 Aralık 2020

Proje Hakkında

Harput’un turizm potansiyeline katkı sağlamak amacı doğrultusunda;
Hamam Müzesi (Hoca Hasan Hamamı)

Osmanlı mimarisine uygun olarak 1600’lü yıllarda inşa edilen ve önemli ölçüde yıkılmış olan tarihi Hoca Hasan Hama - mı’nda aslına uygun olarak sürdürülen restorasyon çalışmalarında sona gelindi Harput’un girişinde bulunan yüksek ve görkemli kubbesiyle dikkat çeken ve özgün kullanımına uygun olarak restore edilen tarihi yapının Hamam Müzesi olarak düzenlenmesine ilişkin tefriş ve tanzim çalışmaları gerçekleştiriliyor. Harput hamam kültürünün canlandırılacağı müzede, bal mumu heykeller, dönemin hamam malzemelerinin tanıtımı, kazılar sonucu ortaya çıkan kurna ve bazı malzemelerin imitasyonu sergilenecek. 
Harput Musiki Müzesi

Türk müziğinde istisnai bir yere sahip Harput musikisinin tüm unsurlarıyla yaşatıldığı Harput Musiki Müzesi, Harput Konağı’nda ziyarete açıldı. Müze, Türk musikisinde istisnai bir yere sahip olan Harput musikisinin ölümsüz nağmeleriyle konuklarına tarihe yolculuk yapma olanağı sağlıyor. Tarih boyunca Harput Musiki Havzası’nda kullanılan enstrümanların sergilendiği müzede, Kürsübaşı, Çaydaçıra ve folklor ekiplerinden oluşan slikon heykeller ve Kürsübaşı musikisinin icra edildiği bir bölüm yer alıyor. Kioks cihazlarla ziyaretçilerin Harput musiki arşivine ulaşmaları sağlanan müzede, tanıtım videolarıyla da konuklara Harput sanat ve kültürüne dair bilgilendirme sağlanıyor. 
Basın Müzesi

Elazığ Basın Müzesi titiz bir çalışmanın ardından hizmete sunuldu.

Harput mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Sağir Müftü Konağı’nda açılan ve basın tarihine ışık tutan, basın tarihinin hafızasının canlandırıldığı müzede baskı kalıplarından matbaaya, haberleşme araçlarından gazete ve dergilere kadar birçok basın yayın materyali sergileniyor.

Tarihsel süreçteki gelişim evreleriyle basın tarihine ışık tutan Basın Müzesi, yoğun ziyaretçileriyle şehir kültürü ve turizmine de önemli kazanımlar sağlıyor.

Harita Konumu

Proje Görselleri

Projeden Haberler

PAYLAŞ