Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı Projesi
Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı Projesi etkinliği.

Kent Meydanı ve Yeraltı Otoparkı Projesi

Tür
Kategori
Hedef Kitle
Genel
Yer-Mahalle
Ahmet Aytar Meydanı
Başlama
31 Aralık 2020

Proje Hakkında

AHMET AYTAR MEYDANI, MEHMET AKİF ERSOY LİSESİ, ÖĞRETMENEVİ MEYDANI VE CEMİLOĞLU PARKI YEŞİL ALAN DÜZENLEME ÇALIŞMASI
Tarihi Elazığ Öğretmenevi ile yeni Valilik binası arasında kalan ve Elazığ Belediyesi'ne devri sağlanan Mehmet Akif Ersoy Lisesinin yıkımı gerçekleştirildi. Şehrimize 25.000 m² büyüklüğünde bir kent meydanı kazandırılması planlanan alanda iki katlı yaklaşık 900 araç kapasiteye sahip yeraltı otoparkıda yer alacak.. 
 

1.TANIM
Mimari raporun konusunu oluşturan iş, Elazığ şehir merkezinde bulunan Kent Meydanının (Öğretmenevi çevresi) yeraltı otoprak ile meydan düzenleme projesidir. Amaç Elazığ şehrine merkez meydanı ile yeraltında şehir trafiğini rahatlatacak kapalı otorpark kazandırmak, bununla birlikte gereken hizmetleri en iyi düzeyde vermektir.

2.YAPILACAK İŞLER LİSTESİ

2.1. Yealtı Otoparkının fonksiyonu hacimleri ve kapasiteleri:
Yeraltı otoparkı 2 katlı olup her kat yaklaşık 11.000 m2 olmak üzere toplam 22.000 m2 kapalı alana sahiptir. Her kat 450 araç olmak üzere yoplam 900 araç kapasitelidir. 
Otoparka meydan kotundan asansör ya da merdivenlerle oldukça kolay ulaşım bulunmaktadır. Aracını parkeden insanlar asansör ya da merdivenlerle tam olarak meydana ulaşabilmektedirler. 
Otoprak; dolu boş elektronik yönlendirme sistemi ile donatılacak olup, vatandaşların otopark içerisinde boş yer aramak için ekstra zaman harcamasına gerek kalmayacaktır. 
Otopark içerisinde ayrıca Oto Yıkama alanı bulunmaktadır. 

2.2.Meydan Düzenlemesi:
Yaklaşık 38.000 m2 açık alan düzenlesi olan meydanın; yaklaşık 22.000 m2’si sert peyzaj, geri kalan kısmı ise yeşil örtü düzenlenmiştir. Sert peyzajda yoğun olarak andezit ve bazalt gibi doğal taşlar kullanılmıştır.  
Mevcutta bulunan Cemiloğlu parkı ile Eski Ahmet Aytar Kapalı Spor Salonunun bulunduğu meydan da yeni yapılacak meydan ile birleştirilerek tek bir konsept haline dönüştürülmüş ve su öğeleri ile şehrin nefes alacağı bir alan elde edilmiştir. 
Meydan üzerinde oturma ve dinlenme alanlarının üzeri ise yarı şeffaf elemanlarla örtülerek hem yağmur/güneş gibi fiziksel çevre faktörlerinin kontrolü sağlanmış hem de meydan ile bütünlüğü sağlanmıştır. 
Meydanın merkezinde Elazığ ilini yansıtacak kent simgesi yapılarak meydanın manevi yönü de güçlü bir şekilde vurgulanacaktır.
Meydan düzenlenirken, mevcutta bulunan kıymetli ağaçların korunmasına özen gösterilmiş ve yeraltı otoparkının sınırları tamamen mevcuttaki ağaçlara göre düzenlenmiştir. 
Elazığ iline yeni nefes aldıracak meydan ve yeraltı otoparkı projesi; bulundurduğu kuru havuz (su oyunları), süs havuzları ve lazerli ışık gösterileri ile meydana yeni bir vizyon ve enerji katacaktır.

Harita Konumu

Proje Görselleri

Projeden Haberler

PAYLAŞ