Yahya Kemal Caddesi Yenileme Projesi
Yahya Kemal Caddesi Yenileme Projesi etkinliği.

Yahya Kemal Caddesi Yenileme Projesi

Tür
Hedef Kitle
Genel
Yer-Mahalle
Üniversite Mah.
Başlama
30 Ağustos 2019

Proje Hakkında

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları'nın seçim vaatleri arasında yer alan ve şehir içi ulaşım sorunlarını rahatlatmaya yönelik projeleri doğrultusunda, şehir genelinde trafik yoğunluğunun asgariye indirilmesi çalışmaları kapsamında Fırat Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ne çıkan Yahya Kemal Caddesinde genişletme ve yenileme çalışmaları tamamlanarak yeni ve modern bir görünümle hizmete açıldı.
Elazığ Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince Fırat Üniversitesi Hastanesi bağlantısını sağlayan 620 metre uzunluğunda, 24 metre genişliğindeki Yahya Kemal Caddesi, 4 şeritten altı şeride çıkarıldı. DSİ Bölge Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle gerçekleştirilen yol genişletme çalışmasıyla, cadde genişliği 32 metreye çıkarılarak, 3 geliş 3 gidiş şeklinde düzenlendi.
Altı şerit olarak hizmete sunulan cadde üzerinde 500 metrelik alanda yağmurlama hattı ve ızgaralar yenilenerek, altyapı güçlendirildi. Çalışmalar doğrultusunda DSİ Bölge Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait alan, yol genişletme çalışmaları kapsamında 7 metre içeri çekilerek, 450 metre uzunluğunda taş duvar örümü gerçekleştirildi.
Asfalt serim çalışmalarına başlanan cadde üzerinde 6.000 m2’lik alanda Elazığ Sunta mermer taşı kullanılarak kaldırım çalışması ve 2500 m2’lik alanda da yine Elazığ Sunta mermer taşı kullanılarak bordür çalışması gerçekleştirildi.
Kısa sürede tamamlanan çalışmaların ardından cadde yepyeni kimliğiyle hizmete sunularak, rahat ve konforlu trafik akışı sağlandı.

Fen İşleri Müdürlüğü ile beraber yapılan çalışmada Yahya Kemal Caddesi kullanım kapasitesi artırılarak 3 gidiş ve 3 dönüş olacak şekilde projelendirilmiş ve gerekli çalışmalar yapılarak  hizmete sunulmuştur.
İç İşleri Bakanlığının “Önce Yaya” adlı projesi kapsamında şehir merkezinde bulunan tüm okulların giriş noktalarına önce yaya uygulaması ve çift kompenantlı yaya çizgi çalışması yapılmıştır. Ayrıca trafik yatay ve düşey işaretlenmeleri, yaya sirkülasyonunun yoğun olduğu yerlerde yaya geçidi uygulamaları  yapılmıştır.
 

Harita Konumu

Proje Görselleri

Projeden Haberler

PAYLAŞ