Kadın Yaşam Merkezi Projesi
Kadın Yaşam Merkezi Projesi etkinliği.

Kadın Yaşam Merkezi Projesi

Tür
Hedef Kitle
Kadınlar
Yer-Mahalle
Kültür Mah.
Başlama
01 Mayıs 2019

Proje Hakkında

Kadınlarımızın sosyo-ekonomik gelişimlerini destekleyerek toplumsal yaşama katılımlarını artırmayı amaçlayan Kadın Yaşam Merkezi bünyesinde düzenlenen ebru, tezhip, hat, örgü ve çeyiz işi hazırlık, tel kırma, dikiş, rölyef, resim, filografi, magnet, süs eşyaları, takı tasarımı, ilmihal ve tefsir kursları yapılmaktadır.

Merkez bünyesinde ayrıca uzmanların katılımıyla Aile Danışmanlığı, Evlilik Danışmanlığı, Çocuk Danışmanlığı ve Bireysel Danışmanlık hizmetide verilmektedir.

Merkezimizde 4 hobi atölyesi, 1 eğitim salonu, 1 çocuk oyun salonu, 1 psikolojik destek odası bulunmaktadır. Merkezimizi her gün ortalama 100 kadın ziyaret etmektedir. Bununla birlikte merkezimizde yapılan programlarda  sayı daha fazla artabilmektedir.


Elazığ Belediyesi Kadın Yaşam Merkezi’nde gerçekleştirilen faaliyetler;
- Aile,çocuk,evlilik danışmanlığı ile bireysel danışmanlık hizmetleri ile psikolojik destek hizmetleri,
- Yağlı boya resim,ahşap boyama, taş boyama, takı, magnet, süs eşyaları, filografi, kağıt rölyef, tezhip, ebru, tek kırma, dikiş , örgü ve çeyiz işi kursları,
- Her çarşamba ve perşembe il müftülüğü personelleri eşliğinde 1’er saatlik   dini dersler,
- Kadın buluşmaları programları,
- Dışardan çeşitli meslek gruplarından( doktor, dermotolog, avukat, psikolog, psikiyatrist, öğretmen, vaize, sosyolog, pedagog vs) eğitmenler  eşliğinde gerçekleştirilen eğitimler:
- Kadın hakları eğitimleri,
- Kadına yönelik şiddetin nedenleri ve şiddet gören kadınların yapması gerekenler konulu seminerler,
- Kadın sağlığı, hastalıklarıyla ilgili seminerler,
- Dermotoloji ve cilt bakımıyla ilgili seminerler,
- Sağlıklı beslenme ve obaziteyle mücadele,
- Çocuklarda davranış bozuklukları,
- Evlilikte eşler arası iletişim ,
- Eşlerin aileleriyle ilişkiler,
- Evlilikte eşler arasında beliren problem durumları ve çözüm yolları,
- Ailede biz bilinci,teknoloji bağımlılığı ve teknolojik aletlerin doğru kullanımı ve
- Moral ve motivasyon seminerleri,
- Yerli ve milli malların kullanımına yönelik yerli malı haftası programları,
- Anne sütü ve emzirmenin önemiyle ilgili eğitimler,
- Engelli bireylere yönelik zaman zaman  merkezimizde  özel programlar yapılmakta, özel rehabilitasyon merkezlerindeki özel çocuklara yönelik ebru, ahşap ve taş boyama etkinliklerinin düzenlenmektedir.
- İl genelinde düzenlenen okur yazar buluşmalarına, kadınlarımıza fayda sağlayacak etkinliklere, sergilere  merkezimizdeki hanımefendilerle birlikte  katılım sağlanmaktadır.
- Bunlarla birlikte her gün merkezimizde okuma saati etkinliğinin düzenlenmekte böylelikle merkezimizdeki hanımefendilere kitap okuma alışkanlığı kazandırılmaktadır.
- Merkezimize anneleriyle birlikte gelen çocuklarla merkezimizdeki çocuk gelişimi uzmanı eşliğinde mandala ve ahşap boyama, satranç, puzzle, resim, müzik ve oyun etkinlikleri düzenlenmektedir.
- Merkezimizdeki kadınlarımıza yönelik gezi organizasyonları düzenlenmektedir, belirli periyotlarla aile danışmanımız eşliğinde  grup terapileri yapılmakta,
- Özel gün ve haftalarda merkezimizde etkinlikler düzenlenmektedir.
- Kadına yönelik şiddetle ve çocuk haklarıyla alakalı sempozyumlar takip edilmekte, merkezimizde belirli periyotlarla kadın hakları, kadın ve çocuk hakları konularında eğitimlerle kadınlarımız şiddetle mücadele konusunda  bilgilendirilmektedir.
- Merkezimizde pandemi sürecinde 3 ay  gönüllü maske üretimi yapılmıştır.  
Her mahalleye bir kadın yaşam merkezi açılacak. Merkezlerde eğitimden sağlığa, çalışma hayatından siyasete kadar her alanda kadınlarımıza yaşam koçluğu hizmeti sunulacak.
 

Adres: kültür mahallesi şehit idris doğan caddesi. No:18 elazığ belediyesi eğitim merkezi.  Kat 1 

Proje Görselleri

Projeden Haberler

PAYLAŞ