15 Temmuz Şehitleri Mesire Alanı
15 Temmuz Şehitleri Mesire Alanı etkinliği.

15 Temmuz Şehitleri Mesire Alanı

Tür
Kategori
Hedef Kitle
Genel
Yer-Mahalle
Harput
Başlama
30 Nisan 2021

Proje Hakkında

Harput’un şehre bakan yamaçlarından Dua Dağı mevkiinde yer alan eski Yavuz Selim Koleji yıkılarak, 15 Temmuz Şehitleri Mesire Alanı olarak düzenlenecek. 
Projeyle, hain darbe kalkışmasının son izleri de silinerek, 15 Temmuz Destanı'nın yaşatıldığı, şehre hâkim tematik bir mesire alanı oluşturulacak.
Şehrimizin kimliğine değer kazandıracak ve şehir merkezimizin en önemli ihtiyaçlarının başında yer alan otopark ihtiyacını gidermeye önemli katkılar sağlayacak 15 Temmuz Demokrasi Meydanı Yeraltı Otoparkı ve Meydan Düzenleme Projemizin yapım ihalesini 28 Eylül 2020’de gerçekleştirdik. Projemizin resmi ihale süreci devam etmektedir.
Proje kapsamında, yıkımı gerçekleştirilen eski SGK binasının bulunduğu alan ile birlikte toplam 7.000 metrekare kapalı alana sahip, iki katlı, 224 araç kapasiteli yeraltı otoparkı inşa edeceğiz. 
Modern teknoloji ile donatılacak otopark alanında vatandaşlar boş yer aramak için ekstra zaman harcamaya gerek kalmadan elektronik yönlendirme sistemi ile araçlarına park edebilecek. Elektronik ‘Dolu-Boş’ sistemi sayesinde araçlarını park etmek isteyen vatandaşlara kaç araçlık park alanı olduğu gösterilecek. Otopark bünyesinde ayrıca oto yıkama alanı yer alacak. 
Yeraltı otoparkı olarak inşa edeceğimiz eski SGK binasının bulunduğu alanın üst kısmını ise 15 Temmuz Demokrasi Meydanı ve Kapalıçarşı ile bütünlük oluşturacak şekilde yeni bir yaşam alanı olarak düzenleyeceğiz. Projenin devamında ise Kapalı Çarşı, Saray Cami ve çevresindeki sokaklarda da sağlıklaştırma çalışmaları gerçekleştirerek şehrin merkezine yepyeni bir vizyon kazandırmış olacağız. 
Meydan olarak düzenleyeceğimiz 11.000 metrekarelik alanın yaklaşık 7.000 metrekaresinde andezit ve bazalt gibi doğal taşlarla peyzaj düzenlemesi gerçekleştirilirken, 4.000 metrekaresini ise yeşil alan olarak düzenleyeceğiz. Organik ürün satışlarının yapılacağı satış ünitelerinin yer alacağı meydanda, oturma alanlarının üzeri ise yarı şeffaf elemanlarla örtülerek yağmur/güneş gibi fiziksel çevre faktörlerinin kontrolü sağlanacak. Meydanı, kuru havuz, süs havuzları ve lazerli ışık gösterileri ile şekillendirerek hizmete sunacağız.
 

Harita Konumu

Proje Görselleri

PAYLAŞ