Çağrı Merkezi      (424) 248 47 01   

Kültür Park’ta Çalışmalar Sürüyor

06 Temmuz 2014 Pazar 01:03 Kültür Park’ta Çalışmalar Sürüyor Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, çalışmaları devam eden ve tamamlanması durumunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük, Türkiyenin de sayılı dinlenme alanlarından biri olacak...

Elazığ Belediye Başkanı Mücahit Yanılmaz, çalışmaları devam eden ve tamamlanması durumunda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük, Türkiye’nin de sayılı dinlenme alanlarından biri olacak olan Kültür Park’ta incelemelerde bulundu. Başkan Mücahit Yanılmaz, kamuoyunda yapım işleri devam eden Kültür park inşaatıyla ilgili yanlış bilgiler olduğunu, 170 bin metrekarelik toplam alanın; %61.8’i yeşil alan, yüzde 24.7’si gezi alanı, çocuk parkları, bisiklet sürüş alanları, servis yolları ve otopark,  %10’u göletlerden oluşurken, toplam alanın sadece % 3.5’lik kısmını kapsayan bir alanda; çok amaçlı toplantı salonu, cami, kafeterya, kule lokanta, spor salonları, güvenlik ofisi, engelliler merkezi olmak üzere betonarme yapılacağını ifade etti.
 
BAŞKAN MÜCAHİT YANILMAZ’DAN EKİPLERE TALİMAT
Kültür Park alanına giderek yüklenici firma ile Elazığ Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkililerinden bilgiler alan Başkan Mücahit Yanılmaz, tespit etmiş olduğu eksiklerin hemen giderilmesi talimatını verdi. Çalışmaların devam ettiği Kültür Park’ta betonarme yapıların dikkat çekmesi ve öne çıkması kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu ve “Kültür-park alanının çoğunluğunun betonarme yapılardan mı oluşak” şeklinde akıllarda soru işareti belirdiğini ifade eden Başkan Mücahit Yanılmaz, Kültür Park’ta toplam alanın 170 bin m2’den oluştuğunu, bu alanın sadece %3.5’lik kısmının betonarme yapılardan oluşacağını ve bunların da çok amaçlı toplantı salonu, cami, kafeterya, kule lokanta, spor salonları, güvenlik ofisi, engelliler merkezi gibi sosyal donatılar olduğunu belirtti.
EN GENİŞ ALAN YEŞİL ALAN VE GÖLETLERE AYRILMIŞ
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en büyük, Türkiye’nin de sayılı dinlenme alanlarından biri olacak olan Kültür Park içerisinde 105 bin m2 yeşil alan toplam alanın %61.8’lik kısmını oluştururken, 17 bin m2’lik biyolojik arıtmalı gölet ise yine toplam alanın %10’luk kısmını kapsıyor. 8 bin m2 olan spor kompleksi de toplam alanın %4.7’sine denk gelirken, park içerisinde ayrıca 4 bin metre yürüyüş ile koşu yolu ve 3 bin metre bisiklet yolu da dikkat çekiyor. Vatandaşların oto park sıkıntısı yaşamaması içinde dinlenme alanı için 358 araçlık oto park ve bisiklet park alanları da planlanmış durumda.
SPOR YAPMAK İSTEYENLER KÜLTÜRPARKTAN AYRILAMAYACAK
Spor yapmak isteyenler içinde spor kompleksi içerisinde geniş bir alan ve ayrıntılı olarak her şey düşünülmüş durumda. Futboldan basketbola, basketboldan voleybola, voleyboldan kay kay sporuna kadar her zevke uygun spor alanları komplekste yer alıyor, 2 halı saha, 2 basketbol sahası, 2 tenis kortu, 1 voleybol sahası, 1 kay kay pisti ile 3 kondisyon alet sahası ve açık hava spor iskeleleri de park içerisinde dikkat çekerken, yine 2720 m2 olarak planlanan spor salonları içerisinde de soyunma odaları, duşlar, saunalar, kafeteryalar ve seyir amaçlı tribünler bulunuyor.
KÜLTÜR PARK ÖZEL GÜNLERİN VAZGEÇİLMEZ MEKÂNI OLACAK
Elazığ Belediyesi tarafından yapımı devam eden Kültür Park içerisinde en ilgi çekici mekânlardan birisi de vatandaşların özel gün ve gecelerinde yoğun olarak kullanacakları çok amaçlı salon olacak. Burada da nikâh salonu, doğum günü ve büyük lokanta gibi alanlar bulunacak. 19 metre yüksekliğinde kule kafeteryası yer alırken, 24 metre yükseklikte seyir terası olacak ve dileyenler buradan kültür parkı kuş bakışı izleyebilecekler. Çok amaçlı salonun tepe noktasının yüksekliği ise 30 metre olarak planlanmış durumda. Belediye konuk evi içinde 2 bin m2’lik bir yer düşünülürken, içerisinde lokanta ve seyir terası olacak ve şehre gelen üst düzey misafirler de zaman zaman bu mekânda ağırlanacak. Yine park içerisinde vatandaşların rahatlıkla kullanabilmeleri adına 5 kafeterya, ikiz lokanta ve güvenlik merkezi gibi sosyal alanlarda bulunacak.
PARK İÇİNDE 500 KİŞİLİK CAMİİ
Şehrin gözbebeği noktalarından biri olacak Kültür Park vatandaşların dini görevlerini rahatlıkla yapabilmeleri adına 500 kişilik birde camii olacak. 1000 m2 kullanım alanına sahip olacak caminin kubbe yüksekliği 20 metre ve minare yüksekliği de 34 metre olacak. Dileyenler bu mekânda gönül rahatlığıyla ibadetlerini yerine getirebilecekler.
KÜLTÜR PARK’TA YOK YOK
Spor kompleksleri, oto park, dinlenme ve yürüyüş yollarının yanı sıra Kültür Park içerisinde ayrıca 1500 kişilik bir amfi olacak ve çeşitli organizasyonlar bu alanda rahatlıkla yapılabilecek. Havuzlar ve müzikli ışıklı su oyunları görsel bir şölen yaşatırken, 2500 m2 alanda kurulacak olan çocuk oyun alanlarında da minikler gönül rahatlığıyla vakit geçirecekler.  Mini tren istasyonları, çeşmeler, açık festival alanları, oturma mekânları, çardak ve iskeleler, gül bahçeleri ve geleneksek Türk bahçesi gibi daha birçok alan da Kültür Park içerisinde hizmet verecek.
Çalışmaları hızla devam eden Kültür Park’ın 2015 yılını yaz sezonunda  hizmete girmesi planlanıyor.


Hizmet Kategorisi Park Bahçe Hizmetleriİlgili Müdürlük Park ve Bahçeler Müdürlüğüİlgili Proje Kültürpark Projesi
   Çağrı Merkezi
(424) 248 47 01
E-BÜLTEN ÜYELİĞİ
@2016 Elazığ Belediyesi